DİKİLİ |   RESİMLER >>>

Egenin batıya açılan bir başka kapısı Dikili, Turizmi, Termal Kaplıcaları, Halıcılık ve Tarımıyla kendinden söz ettiriyor.
Sanat ve Kültür şenlikleri, şifalı kaplıcaları, tarih hazinesi Bergama'ya yakınlığı, Yağcıbedir dokuma halıları, Sıcak su kaynakları etkisindeki daha ılık ve temiz denizi, imbat rüzgârları altında yazlıkçıların cenneti.
İzmir'in kuzeyinde Marda Çayından Bakırçaya uzanan 45 km boyunca kum plajlarla kaplı kıyı şeridi, çevresini saran Çandarlı Kalesi, Bademli Köyünün tarihi ve doğal güzelliği, Merdivenli ve Denizköy de ki krater gölleri, tarihi mağara ve ormanları ile Ege'nin incilerinden biri Dikili.

Şiirsel güzellikler sunan parlak güneşin denize batımında grup seyrinin şölene dönüştüğü sahilleri, en fazla oksijen, en az nem oranına sahip havası, büyük kentlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle başta emekliler, yazlıkçılar olmak üzere turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Dinlenme ve kaplıca turizmi ile olduğu kadar kültür turizmi ile de hizmet veren ilçe, Dikili limanı ile Dünya'ya açılan önemli bir kapı durumunda.

Dikili Perla Otel

Dikili sahilinde boydan boya uzanan kum plajlar Egeye açılan temiz deniz özlemi içinde olanları ağırlıyor. Sörf yapanlar, deniz dibine meraklı dalgıçlar berrak denizin tadını çıkarıyorlar. Plajda büfeler, kafe, çay bahçeleri, çeşitli beach club lar da tatilcilere hizmet veriyorlar. Deniz manzaralı odalara sahip, önü plaj olan konaklama tesisleri denize yakınlığı ile tercih ediliyor. Bilhassa yaz aylarında kıyı bandını çevreleyen asfalt yol, kentleri aratmayacak trafik akışına sahne oluyor.

Tatil mevsimini erken karşılayan emekli yazlıkçılar bahçelerinde ise özenle yetiştirdikleri imrendirici çiçekler, renk ahenk katmerli güllerden oluşan çardaklarıyla birbirlerine nispet yapıyorlar. Bahçelerine kurdukları sofralarda kendi yetiştirdikleri bahçe domatesleri, biberleri ile keyifli kahvaltılarla güne başlıyorlar. Akşam saatlerinde güneşin etkisinin azalmasıyla iskele çevresine yürüyüşe çıkanlar, imbat rüzgârlarının esintisinde gün batımını seyrediyor, ertesi güne ağlarını hazırlayan balıkçıların arasından geçerek liman çevresinde restoranların dışarı taşan masalarına kurulup çevreye yayılan anason kokusu eşliğinde Ege balıklarının tadına bakıyorlar.
Dikili'nin tüm panoraması ile Midilli Adası sahilleri ise Barışkent yamaçlarından seyrediliyor.

TARİHİ :

İlk arkeolojik bulgulara göre geçmişi M.Ö. 5000-4000 yıllarına ada uzanan Dikili'nin ilk yerleşim yerleri olan Ağıltepe ve Kaletepe'de yapılan kazı çalışmalarında Akalar'ın yaşadığı ve bölgeye Ateneus denildiği saptanmış. Eolilerin Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pyatari, Astria, Teutronia, kentleri izlerine rastlanmış. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar, Romalı ve Bergamalılar Ortaçağda Bizans, Cenova, Selçuklu ve Osmanlılar Dikili'ye hâkim olmuşlar. Önceleri "Dikmelik" sonra Dikili olan yöre 20 Mayıs 1919 da Yunanlılar tarafından işgal edilse de 14 Eylül 1922 de Türk ordusunun gelişiyle bölge yabancılardan arındırılmış. Deniz yoluyla İzmir'e 66 mil, İstanbul'a 230 mil uzaklıkta bulunan Dikili, eski çağlardan bu yana koruduğu liman işleviyle önem kazanmış. Günümüzde ise deniz yoluyla Bergama antik kentini görmeye gelen turist gemi yolcularını ağırlayan liman, yakında bulunan Soma kömür kaynakları ve bölgenin diğer sanayi ürünleri, ihracatında da bir çeşit gümrük kapısı.

ŞİFALI SU VE KAPLICALARI

Nebiler ve Bademli köyünde bulunan kaplıcalar yüksek nitelikli şifalı sularıyla tanınıyor. Romatizma, kireçlenme, güneş yanıkları, mide, böbrek gibi rahatsızlıklara iyi gelen sular ve çamur banyosu kalp, damar sertliği, tansiyon problemi olanlarca da kullanılıyor. Dikili'ye 7 km uzaklıkta bulunan kaynarca'da ki 90 derece sıcaklığı sahip makbul sayılan sular bulunuyor. Botanik bahçesi, seralar gezilecekler yerler arasında yer alırken, her yıl düzenlenen sanat ve kültür festivalleri, şenliklerinde hareketli günler yaşayan Dikili'de şiir günleri, sergiler, çeşitli etkinlikler büyük ilgi görüyor.